Hacamat Tedavisinin Etkileri

0
Hacamat tedavisi ile elde edilen fayda, hücreler arasında akışı sağlayan kılcal damarların akışkanlık düzeyinin artmasıdır. Bu bölgede biriken toksinler, metabolik atıklar dışarı akar ve bu sayede enerjideki tıkanma ortadan kalkar. Bisturi kullanılarak cilt yüzeyinde ince çizikler oluşmasını sağlamak yolu ile gerçekleştirilen hacamat, pek çok hastalığın tek başına tedavisinde kullanılabildiği gibi tedaviye yardımcı, destek yöntem olarak da tercih edilebilmektedir.
Hacamat tedavi yönteminin sağladığı faydaları şu şekilde sıralamak ve açıklamak mümkün:
Ağrı Kesici Etkisi 
Tedaviye başlanmasıyla beraber ağrıların ortadan kalkması mümkün olabilmektedir. Hacamatın ağrı kesici etkisi nasıl sağlanıyor sorusuna yanıt şudur:
  • Ağrı algılama eşiğini yükseltir
  • Dokular ve hücreler daha fazla kan üretmeye başlar
  • Sinirsel uyarılar beynin doğal ağrı kesici hormonları salgılamasını sağlar
  • Ağrının algılanmasını azaltır
Sakinleştirici ve Gevşetici Etkisi
Hacamat tedavisi sinir sisteminde uyarılma meydana gelmesini sağlar. Bu uyarı endorfin, seratonin ve dopamin gibi hormonların salgılanmasın ı da beraberinde getirir. Aralarında mutluluk hormonunun da bulunduğu bu salgılar gevşeme, rahatlama ve huzur hissetme gibi etkileri olan hormonlardır.
Homeostatik Etki 
Dengeleme etkisi olarak değerlendirilebilen homeostatik etkinin kaynağı otonom sinir sistemidir. Bu sistem iç organlarda denge sağlar ve dış faktörlere karşı vücudu korur. Örneğin tehlike durumunda kalp atışlarının hızlanması, ağızda kuruluk hissi gibi etkiler kan ile dokular arasındaki elektrolit dengenin korunmaya çalışıldığı anlamına gelir. Hücresel bazda aktivite kalitesinin arttırılması da bu etkiyi perçinlemektedir ve bu etkinin kaynağı da otonom sinir sistemidir.
Bağışıklık Sistemi Üzerinde Görülen Etkiler 
Otonom sinir sistemini güçlendirdiği bilinen akupunktur ve hacamat tedavisi hastalıklara karşı vücudun daha fazla korunmasına yardımcı olan etkileri de ortaya çıkarıyor. Örneğin beyaz kan hücrelerini, antikorları ve immunglobulinleri arttırıyor. Bu artış da enfeksiyonlara karşı vücudun doğal bir savunma mekanizmasına sahip olmasını beraberinde getiriyor. Kan hücrelerinin çoğalmasını sağlıyor olması başta anemi olmak üzere pek çok hastalığı ortadan kaldırabiliyor ve oluşmasını da önleyebiliyor.
Psikolojik Etki
Plasebo ilaçlar aslında vücudu etkilemeyen, ancak hastanın kendi kendini iyileştirme gücünü kullanmasına yardımcı olan ilaçlardır. Bu psikolojik etki tıbben kabul görmüş olduğundan artık tartışmaya mahal kalmaz. Hatta günümüzde tıbbın her dalında kişinin kendini iyileştirme gücü daha fazla kullanılıyor ve önemseniyor. Ancak bu durumu telkin ve ikna gibi olgulardan ayırmak gerekiyor. Hastanın kendini iyileştirme gücü iyileştiğine inanmasıyla kullanılabilir. İyileşeceğine ikna olması ya da inanması çok daha farklı bir durumdur. Telkin ve ikna, hastanın iyileşme ve hastalıktan kurtulma umuduna dair kapının açılmasını sağlar. Kendi kendini iyileştirme ise daha güçlü bir psikolojik etkidir.
Motor Güç ve Dinamizm Üzerine Etkiler 
Hacamat tedavi yöntemi ile elde edilen etkilerden biri de kişinin kendini daha dinç ve daha dinamik hissetmeye başlamasıdır. Buna sebebiyet veren ise hacamat sonrası enerji dengesinde iyileşme ve sağlıklı bir enerji akımının başlamasıdır. Kas sistemi ile eklemlerde olumlu etkileri gözlemlenebilen tedavi sonrasında kasların motor gücü de artıyor. Kas erimesi, kas zayıflaması gibi etkiler ortadan kalkıyor. Vücudun bu bölgelerinde iltihap giderici bir etki oluştuğundan hem direnç gücü artıyor hem de bir gençleşme yani geriye gitme ortaya çıkıyor. Felçli olan hastalarda dahi bir iyileşme sağlayabilen bu tedavi yöntemi yüz güldüren neticeler elde edilmesini sağlayabiliyor. Ayrıca vücudun onarım sürecini de hızlandırdığı bilinir. Kırık kemiklerin kaynama süresi, kesiklerin iyileşme süresi, dokuların onarım süresi belirgin bir şekilde kısalıyor.
Çin tıbbına göre insan vücudunun belirli bölgelerinde “meridyen” adı verilen noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar birer enerji akımı kanallarıdır. Her nokta uyarılabilir yapıdadır ve bu uyarılar da beyne ulaşır. Beyin uyarıları aldıktan sonra artı ya da eksi olarak değerlendirir ve vücudun gerekli bölgelerine iletir. Tedavi de işte bu noktada başlar. Ancak tedavi için hücresel enerjinin yeterli ve dengeli olması gerekir. Hacamat ise enerjinin dengesine ya da yeterli olup olmadığına bakmaksızın etkileri hemen hissedilen bir tedavi yöntemidir. Doğru ve bilinçli bir şekilde uygulanması durumunda herhangi bir yan etkisi olmaz.
Sağlık Bakanlığı hacamat tedavisinin sadece hekimler tarafından uygulanmasını zorunlu kılmıştır. Bilimsel yöntemler uygulanarak, steril şartlarda, doktor tarafından uygulanması gereken hacamat, bilinçsiz ve yanlış uygulandığında pek çok sağlık sorununa davetiye çıkarabilmektedir. Hacamat uygulamasında sterilizasyonun hayati öneme sahip olduğunu belirtmek isterim. Bu nedenle hacamat tedavisinden faydalanmak isteyenlerin mutlaka tedaviyi uygulayan bir doktora müracaat etmesi gerekir.
Paylaş

Yazar Hakkında

Bir Yorum Yaz