VÜCUT AKUPUNKTURU

0

VÜCUT AKUPUNKTURU NEDİR NASIL ETKİLİ OLUR ? 

Kuru iğne tedavisi olarak da bilinen akupunkturda vücutta fonksiyonları belirlenmiş olan yaklaşık 1000’ e yakın nokta mevcuttur. Bu noktalardan sıklıkla kullanılanı 450 adet civarındadır. Ayrıca bu noktaların iğne dışında, Lazer ve elektriksel uyarılımı yanında, Moxa kullanımı (noktaların ısıtılması) ile de hastalıklar ve belirtileri tedavi edilmektedir.

Derimizin üzerinden derinlere doğru giren noktalar vardır. Bu noktalara vücudumuzun yönetim noktaları denilebilir. Noktalar enerji kanallarına açılırlar. Kanallarda enerji tıkanıklığı olduğu zaman, bu noktalar aracılığıyla tıkanıklıklar açılırak kanallardan organlara enerji akımı sağlanarak hastalıklar tedavi edilir.

Akupunktur iğneleri ile insan vücudundaki belli noktalara uygulama yapıldığında, o noktalardan beyne sinirsel uyarı gider.
İştah kesme olayı, akupunktur iğneleri ile uyarılan noktalardan beyne gönderilen bu uyarılar sonucu sağlanabilmektedir.
Akupunkturun; Vücudun kendi endorfini, özellikle Beta endorfini (vücudun ürettiği morfin) arttırmasıyla mükemmel neticelere ulaşılmaktadır. Aynı mekanizmanın bir parçası olarak da ağrı mediatörleriyle ilgili olarak oluşan uyarı da kişinin ağrılara karşı duyarlığını azaltarak, immunitesini güçlendirerek etki etmektedir. Akupunktur noktaları vasıtasıyla adeta bir bilgisayarın klavyesi vazifesi benzeri vücuttan beyine komutlar gönderilerek istenilen sonuçlar elde edilmektedir.

VÜCUTDAKİ AKUPUNKTUR NOKTALARINA UYGULANA AKUPUNKTUR İĞNELERNİN DOKUDAKİ İŞLEYİŞ MEKANİZMASI NEDİR?

Batırılan Akupunktur iğnesi, dokuya girdiği noktada dokunma sinirleri ile ağrı sinirleri arasında bir etkileşim başlatır. Sonra merkezi sinir sisteminde bulunan ve ağrı olayını kontrol eden vücut morfinlerinin (endorfin ve enkefalinlerin) salıverilmesini sağlar ve bu şekilde güçlü bir ağrı kesici etki elde edilir.

Ayrıca seratonin ve dopamin salgılanmasını da arttırarak depresyon ve anksiyete gibi durumlarını gidererek sedasyon etkisi yaratılmaktadır.
Akupunktur, meridyenler arasındaki enerji dengesizliğini de gidererek enerji yetersizliği görülen noktalara enerji sağlayarak, enerji fazlası olan noktalardan da enerjiyi azaltarak dengeyi sağlar. Yani iğne bu enerji dağıtan sistem içinde adeta enerji akışına yön veren bir havuzda vanayı açan ve kapatan güçtür diye tarif etmek yanlış olmaz.

Akupunkturun etkili sonuçları bir çok sistemde görülmesi yanında özellikle sinir, mide, eklem ve romatizma ağrılarında, kas kasılmalarında ve uykusuzluk şikayetlerinde çok yüksek düzeyde iyilik elde edilmektedir.

Akupunktur iğnesi vücuda batırıldığında, dokuda bir dizi reaksiyon başlar. İğnenin battığı yerdeki hücre mitokondrisi tarafından ATP (hücre içi yakıtı) üretilir. Üretilen bu ATP hücre içerisinde elektiriksel değişime yol açar. Bu elektriksel değişim çeşitli yollarla beyine (merkezi sinir sistemi) ulaştırılır. İğnenin batırıldığı yerden gelen uyarılar beyin tarafından yorumlanarak tedavi edici reaksiyonların başlatılması için vücuttaki çeşitli iyileştirici mekanizmaları harekete geçirir.

Paylaş

Yazar Hakkında

Bir Yorum Yaz